Blog

Fiber Optik Teknolojisi

Fiber optik teknolojisinin temelinde ışık yatar. Fiber teknolojisinde bir ışık kaynağında üretilen ışığın, hedefine gönderilmesini sağlayan cam ortam kullanılır. Saç teli çapında, saydam camdan ince, uzun teller kullanılır. Optik kablo demetleri ile uzun mesafelerde ışık sinyallerinin iletimi sağlanır.

Single Mode Fiber optik kablo nedir?

Single Mode (tek modlu) fiber kıl ile imal edilen kablo tipidir. Single Mode fiber, ışığı tek bir modda hareket ettirmektedir ve  bu ışık tek bird alga boyundadır. Bu sayede uzun mesafeli alanlar fiberdeki saçılma ve zayıflama değerleri de göz önünde bulundurulduğunda çok uzun mesafelere kadar güçlendiriciye gerek olmadan kullanılabilirler

Geçmişten günümüze fiberoptik tarihi

İlk defa 1842 yılında hafif kablo adı ile kullanıldığı bilinmektedir. Bir kablonun yansımalar yaparak bir kablo içerisinden akması şeklinde tanımlandığını ise 1884 yılında Collado’nun makalesinde geçmektedir. 

Fiber optik nasıl üretilir?

Herkesin anlayabileceği bir biçimde anlatmak gerekirse; Fiberoptik üretimi, Elektronik çip imalatını andırır. Yöntemler benzemektedir, yani fiber kılının (core) kırılma indisini yukarı çekebilmek için fiber malzemesine boron, germanyum atom bileşenleri eklenir. 

Fiberoptik Altyapı Ekipmanları

Fiber Patch Cord: Bilgi teknolojileri sektöründe, özellikle de IT system odalarında yaygın olarak kullanılmakta olan uluslararası standartlara gore fabrikasyon olarak sonlandırılmış 2 fiber konnektör arasındaki bağlantıyı sağlayan fiber ara kablosudur. Simplex ve duplex patch cord olarak iki temel gruba ayrılır.