Blog

Fiber Kablo Çeşitleri ve Fiberoptik Kablo Seçimi Nasıl Yapılır?

23 Mart 2019, 11:48

Fiberoptik kablo bilindiği üzere uzak mesafeler arası veri iletişiminde günümüzde en yaygın olarak kullanılan teknoloji ürünlerinden birisidir. Tabi farklı saha koşulları ve kullanım ihtiyaçları doğrultusunda günümüzde değişik fiberoptik kablo tipleri imal edilmiştir. Buna gore fiber kablo çeşitlerini aşağıdaki gibi özetleyebiliriz.

Fiber Çapı

50-62.5µm “Multi Mode”
Multi mode fiberoptik kablo kurulum ve sonlandırma açısından çeşitli kolaylıklar sağlamaktadır. Ayrıca konnektör ve aktif cihazlar tarafında da single mode fiberoptik kabloya göre maliyet avantajı sağlamaktadır.Özellikle bina içi kullanımda tercih edilir.

9µm “Single Mode”

Uzak mesafelerdeki veri transferi için kullanılmaktadır.Fiber çapı 8 mikro metre, dalga boyu da 1310/1550 nano metre dir.Bant genişliği yüksek, zayıflaması azdır.

Buffer Tipi

“Tight buffer”
Çevre koşullarına karşı dirençli değildir. Loose Buffer kablodan daha incedir ve bükme yarı çapı daha ufaktır. Sonlandırılması da daha kolaydır.

“Loose Tube”
Bu tip kabloların içi, suya ve olumsuz çevre koşullarına karşı direnç sağlanması için özel bir jel karışımıyla doldurulmuş olup normal kablodan daha kalındır. Genellikle harici ortamlarda kullanılmaktadır.

Dış Zırh Tipi

Zırhsız (dahili)
Metalik Zırhlı (harici)
Non-Metalik Zırhlı (dahili/harici)
Zırh Özellikleri
LSZH (Low Smoke Zero Halogen)

Halojen içermeyen ceket kullanımı ile yanma halinde zehirli gaz emisyonu minimuma indirilmiştir.

Plenum

Yüksek sıcaklıklara (600 C) dayanıklı fiber optik kablo.Kemirgenlere karşı dayanıklı fiber optik kablo.

Fiber Kıl (core) Sayısı

2, 4 , 6 ,8 ,12, 16, 24, 36, 48, 72, 96, 144