Blog

Fiber Optik Nedir ve Nasıl Çalışır?

23 Nisan 2019, 12:53

Single Mode Fiber optik kablo nedir?

Single Mode (tek modlu) fiber kıl ile imal edilen kablo tipidir. Single Mode fiber, ışığı tek bir modda hareket ettirmektedir ve bu ışık tek bir dalga boyundadır.

Bu sayede uzun mesafeli alanlar fiberdeki saçılma ve zayıflama değerleri de göz önünde bulundurulduğunda çok uzun mesafelere kadar güçlendiriciye gerek olmadan kullanılabilirler. SM fiber optik kablolar genelde uzun mesafe haberleşmelerinde kullanılırlar. SM optik fiber genelde 9/125 mikron çapındadırlar. 9 = Kor çapı 125 = cladding çapı.

MM Fiber Optik kablo nedir?

MM fiberler kullanılarak üretilmiş kablolardır. MM fiberler genelde bir çok modu birçok dalga boyunda taşıyabilen fiberlerdir. Bunlar genelde veri çeşitliliğinin çok olduğu Geniş alan ağları, otomasyon cihazlarının kontrolü gibi uygulamalarda kullanılırlar. MM kablolar genelde 50/125 mikron ve 62.5/125 mikron olarak iki çeşittir.

Core (Kor çapı) nedir?

Fiberler çok saf camdan imal edilmişlerdir. Fiberlerin cam kısmı 125 mikrondur. Ancak içinde ışığın geçtiği kısım SM fiberler için 9 mikron MM fiberler içinse 50 mikron veya 62.5 mikrondur. Korun malzemesinin kırılma indeksi etrafındaki camdan daha yüksek olduğu için seyahat eden ışık kor içerisine hapsolmak zorunda kalır. Sinel yasası.

Cladding nedir?

Cladding ise, korun etrafındaki cam cekettir ve buranın kırılma indisi korun kırılma indisinden daha düşüktür. Böylece harici elektromanyetik dalgalar fiberin iletim kalitesini düşüremez.

MFD nedir?

Mode Field Diameter = Işık kor içerisinde hareket ederken, bir miktar dışarı çıkar ve tekrar kor içerisine geri döner. Işığın hareket ettiğin bölgenin çapına MFD denir. MFD değişik dalga boylarında değişik değerler gösterebilir, bu sizi yanıltmasın çünkü farklı dalga boylarındaki ışıklar farklı güzergahları takip edebilirler.

UV coating nedir?

Fiberin kendisinin camdan imal edildiğinden yukarıda bahsetmiştik. Cam çok kırılgan olduğu için yüzeyinin dış etkenlere karşı korunmasında plastik türevi bir malzeme kullanılır. Ancak üretim esnasında bu malzemenin kuruması için ısıtmak yerine ultra violet (UV) ışık verilerek çok hızlı bir şekilde kuruması sağlanır. UV olmasının tek nedeni budur. Yani camı, plastik bir koruma malzemesi ile kaplamanın en hızlı yöntemi UV ışık verilerek kurutulmasıdır. Yoksa fiberi kurumaya veya fırına vermemiz gerekebilirdi.

Fiber optik ekleme nasıl yapılır?

2 türlü yapılabilir. Birincisi, Fusion splice olarak bilinen kaynak makinesi diğeri ise mekanik eklerdir.

Fiberin bükülme çapı nedir?

Tüm kablolarda olduğu gibi, fiberin bükülme çapı da kablo çapı x 20’dir. Ancak fiberler ODF olarak bilinen Optik dağıtım ve sonlandırma kutularında uzun süre çıplak olarak muhafaza edileceğinden minimum bükülme çapı 3cm olarak ayarlanmıştır. Kısa vadede (örneğin montaj esnasında) bundan daha küçük çaplara da bükülmesinden bir problem olmaz. Fiber optik kablolar ise, çıplak fiberleri koruduğu için buradaki bükülme çapı fiber optik kablonun çapı x 20 olarak tabir edilir. Örneğin, fiber optik kablonun çapı 1cm ise, en çok 20 cm çapında bir bükülmeye izin verilir – uzun vadede.