Blog

Kabinet Nedir?

23 Nisan 2019, 13:04

19″ Rack Kabinet ya da Network kabinet bilişim ve iletişim sektörü için geniş bir kullanım alanı sunmaktadır. Bilgi işlem merkezi ve sistem odalarında maddi değeri yüksek aktif cihazların güvenliği ve düzeni için gereksinim duyulmaktadır. Standart ölçülerdeki 19 inch (inç) ve standart ölçülerde olmayan aktif cihazları tek bir rack kabinde toplayan en uygun çözümdür. Data, ses ve video görüntüleri, yapısal kablolama ile tek kablodan iletilebilmekte ve bir kabin içerisine tüm cihazlar yerleştirilebilmektedir. Network Kabinet içerisinde kurulmuş bir network sistemi aracılığıyla tüm network aktif ve pasif cihazları uyum içerisinde çalışabilmektedir. Donanımlar güvenle korunur. Standart haricindeki özel ölçü Rack kabinetler üretim tesislerimizde imal edilebimektedir.

 

  • 19 inç (inch) ölçüsündeki aktif ve pasif cihazlar doğrudan server cabinet ya da rack cabinet dikmelerine bağlanırlar. 19 inch (inç) olmayan ekipmanlar genel olarak rack cabinette ön ve arka taraftaki 19″ dikmeler arasına monte edilebilen çeşitli ebatlardaki sabit ve hareketli raflara yerleştirilmesi 19 inch (inç) server ya da network rack kabinet içerisine yerleştirilebilecek donanımlar şunlar olabilir: Server, Bilgisayar, Ups, Monitör, Klavye, Yazıcı, Switch, Router, Firewall, Modem, Santral, Patch panel ve bunların dışında pasif network ekipmanlaının düzenlenmesini sağlayan rack cabinet aksesuarları.

 

  • 19 inch (inç) Server ya da Network Rack Kabinetler size ne avantajlar sağlamaktadır?

 

Kolay Sistem Kullanımı : Veri sağlama ve dağıtım noktalarının yer ve yetki değiştirmeleri rack kabinet içerisinde kolayca yapılabilmekte ve oluşabilecek arızalar önceden kolayca tespit edilebilmektedir .

 

Veri ve Bilgi Güvenlii : Bir Rack kabinetin 4 kapısı da istenirse aynı şifreli anahtarla kilitlenebilme imkanı sunmaktadır. Rack kabin bu özelliği sağlayabildiği için sadece yetkili kişilerin sisteme müdahele etmesini de sağlayabilir.

 

Aktif Cihaz Güvenlii : Özel durumlar haricinde genellikle çelik sacdan imal edilen rack kabinet, bu sayede içine yerleştirilen pahalı aktif cihazların fiziksel güvenliğini sağlamaktadır. Rack 19 inç kabinet tavan kısmına monte edilen analog ya da dijital termostatlı fan modülü sayesinde cihazların aşırı ısınması engellenir ve kapalı cabinet içinde hava sirkülasyonu sağlanır.

 

Kullanım Kolaylığı ve Kablo Düzeni : Kabinet  düzenli yerleştirme sağlaması ile cihazların kaplayacağı alandan tasarruf edilmektedir.  İleride sistemde yapılacak herhangi bir değişiklik network ya da server kabinet içinde bulunan bakır ve fiber patch panellerdeki uçların değiştirilmesi yoluyla kolaylıkla gerçekleştirilir. Kablolar bu sayede karışık ve düzensiz görüntüden kurtularak göze hoş görünür hale gelir. Network kabinetlerin ön kapısı cam, arka ve yan kapakları saçtan imal edilmiş olup çıkarılabilir ve kilitlenebilir özelliktedir . Server kabinetlerde ise düz perfore ya da bombeli perfore kapaklar daha yaygın şekilde kullanılmaktadır.

 

Kabinet ve Aksesuar seçimi : Rack Kabinet kullanım ve ebatları dikkate alınarak dikili tip veya duvar tipi model olmasına karar verilir. Standart seri üretim kabinet ölçüleri genel olarak tüm müşteri ihtiyaç ve beklentilerini karşılayabilmektedir. Sistem kabini içerisine yerleştirilecek cihazlar dikkate alınarak 19″ Priz, sabit ve hareketli raflar, fan modülü, kablo organizer, aydınlatma ve kapama paneli gibi gerekli aksesuarlar tespit edilir.

 

19″ Dikili Tip Rack Kabinet : Dikili tip rack kabinet seçiminde cabinet içerisine yerleştirilecek cihazların ebatlarına göre ( 600×600, 600×800, 600×1000, 800×800, 800×1000 ) uygun seçim yapılır. Genel olarak Rack mount sunucu yerleştirilecek ise 1000 mm derinliğinde bir server kabinet seçilmelidir. Tüm cihazların yerleştirildiğinde çıkacak olan yükseklikleri toplanır ve daha sonra eklenebilecek diğer ekipmanlar düşhesap edilerek %15-20 oranında bir boşluk bırakılarak kabinet yüksekliği belirlenir ( 1U=44,45 mm ). Dikili tip server ya da network rack kabinet yükseklikleri 12, 16, 22, 26, 32, 36, 39, 42 ve 47U ölçülerindedir . Fakat bu ölçüler farklı üreticilerde çeşitlilik göstermektedir.

 

19″ Duvar Tipi Rack Kabinet : Duvar tipi kabinetler genel olarak 450 mm ve 560 mm derinlikler arasında tercih edilmektedir. Ayrıca çift açılımlı ve slim tip olarak adlandırılan özel ihtiyaçlara uygun duvar tipi kabinetlerde günümüzde kullanılmaktadır. Canovate duvar tipi rack kabinet yükseklikleri 6U’dan başlayıp 21U’ya kadar üretilmektedir. Soho tipi olarak adlandırılan 19” rack cabinet standardı dışındaki rack kabinler ise 6, 9 ve 12U ölçülerinde 400 mm derinliğindedir.

 

Fan Modülü : Data kabin içerisine yerleştirilecek cihazların miktarı ve ısınmaları dikkate alınarak 2 li, 4 lü veya 6 lı fan modülü tercih edilir. Tüm kullanıcılara fan modüllerinin termostatlı olan modeli tavsiye edilir. Ayrıca dijital ve analog termostatlı fan modülleri olarak iki farklı termostat tipinde fan vardır..

 

Priz Grubu : Rack kabin içindeki aktif cihazların beslenmesi haricinde minimum 2 adet boşta kalacak şekilde priz grubu kullanılması tavsiye edilmektedir. 3,4, 6, 8, 9 ve 12 li yatay grup prizler ya da 12’li, 18’li, 24’lü dikey grup prizler sigortalı ve sigortasız (on/off anahtarlı-şalterli) olarak mevcuttur. Sisteme zarar vermeyecek şekilde prizlerin sigortalı veya sigortasız seçilmesine dikkat edilmelidir. Network kabinetlerde 19″ 6 lı Sigortalı ve 19″ 8 li Sigortasız Alüminyum Grup prizler en çok tercih edilen modellerdir.

 

19″ Raflar : 19 inç olmayan cihazların yerleştirilmesi amacıyla ihtiyaç kadar sabit ve hareketli raf seçilmelidir.Raflar rack kabinet derinliğine bağlı olarak 3 ölçüde sabit ve hareketli modellerde üretilmektedir. Duvar tipi rack kabinetlerde Rack Adaptörü (cantilever) denilen, sadece ön dikmelere tutturulan raflar kullanılmaktadır.

 

Kablo Düzenleyiciler : Server kabin içerisinde düzenli görünümün sağlanması ve kabloların dış etkenlerden korunması amacıyla ihtiyaca uygun şekilde yatay ve dikey kablo organizer konulabilir. Dikey kablolama için eni 60 cm olan kabinetlerde kablo tavası olarak adlandırılan aksesuarlar kullanılabilir. Dikey organizerler aslında yalnızca 80 cm genişliğindeki network ve server kabinetlerinde monte edilebilir. Yatay organizer olarak adlandırdığınız 1U yüksekliğindeki kablo düzenleyiciler ise plastic ya da metal 5 kancalı, kapaklı ve fırçalı olarak farklı farklı tiplerde üretilebilmektedir.